VÝSTAVA VE VINOTÉCE 2016

VÝSTAVA

5. března 2016 jsem zahájila výstavu v příjemné vinotéce a galerii v Žižkově ulici v Písku. Úvodním slovem zahájila výstavu paní Eliška Dovoleová a poté navázal ak. mal. Dalibor Říhánek.

Proslov ak.mal. Dalibora Říhánka k zahájení

Dámy a pánové, hezký večer a s uměním zvlášť.

Všichni, kteří sledujeme kvas v uměleckém rybníku v oblasti Prácheňského kraje, jsme opět svědky dalšího významného kroku naší mladé talentované textilní výtvarnice- Alžběty Vláškové.

V nedávné době jsme měli možnost vidět její výsledky v textilní tvorbě s módní přehlídkou, doplněnou obrazy v písecké galerii v Portyči. V uplynulém týdnu byla otevřena výstava další mladé generace píseckých výtvarníků v městské knihovně, kde je zastoupena svými kreslenými návrhy, a dovolím si osobní názor a hodnocení, z této party je bezesporu nejlepší.

Na této výstavě jste svědky jejího snažení za posledních několik let. Jde o obrazy zpracované technikou tempery, akrylů či olejem. Především jde o témata se zátiším. Každá výtvarná generace se vyrovnává s tímto tématem, vzpomeňme zátiší Matissových, Derainových, Bonnardových, ale i českých, umělců- pověstné kytice Špálovy, Rabase, Coubina, Emila Filly, Vincence Beneše a dalších.

V poslední době se setkávám s názorem a rozšířeným přesvědčením, že je-li něco srozumitelné, realistické, pak to nemá hloubku! Pochopitelně toto je lichá a zcestná myšlenka. Dívat se na obraz nezaujatýma očima a odvážit se vydat na cestu objevů je mnohem těžší, ale také vděčnější úkol. Jasnost myšlení a vyjadřování, nejen tvaru, ale i látkovosti je pro Albi téměř morální povinností. Nehraje si na velkého umělce s pózou, ale je poctivým řemeslníkem, dělníkem, praktikem a tak jako nedokáže odbýt realizaci šatů, kabátu, trika, nekončí s obrazem dříve, pokud není přesvědčena, že již není co dodat.

Kolem nás je dostatek umění, které je přenošené, nevýrazné a dekadentní a to klidně může jít o abstraktní tvorbu, nefigurativní umění. Toto však opravdu není parketa Albi a já jsem tomu rád. Věřím, že i vy oceníte snahu a dosažené výsledky, které vám zde autorka předkládá.

                      Hezký večer a krásné chvilky s tvorbou Alžběty Vláškové !

                                                                                    11. 2. 2016 D.Ř. v Písku

fotografie: Pavel Komas

www.fotokomas.cz