VÝSTAVA BABÍ LÉTO

VÝSTAVA

Dne 6. 10. 2016 jsem pro Vás otevřela další výstavu pod názvem „BABÍ LÉTO“. Obrazy, tapisérie, módní ilustrace, fotografie zrealizovaných návrhů či módní oděvy jsou průřezem mojí tvorbou od roků 2012 až po současnost…..

Proslov ak.mal. Dalibora Říhánka k zahájení

Do tohoto výstavního prostoru vybrala s velkou pečlivostí své artefakty.  Na dnešní výstavě jste svědky jejího snažení za posledních několik let.

Představuje nám obrazy, fotografie oděvních realizací a autorsky tkaný gobelín, který je z letošního roku. Obrazy představují témata se zátiším. Je pro mě velkým potěšením, že se Albi zakousla do požadavků a úkolů v textilní tvorbě.

Také zde zanechává Alžběta své výtvarné stopy v podobě výtvarného designu a velmi si této příležitosti váží. Tyto úkoly bere opravdu vážně, seriózně, zodpovědně se zaujetím a zápalem. Ráda experimentuje, ale zároveň naslouchá radám povolaných.

V poslední době se setkávám s názorem a rozšířeným přesvědčením, že je-li něco srozumitelné, realistické, pak to nemá hloubku! Pochopitelně toto je lichá a zcestná myšlenka. Dívat se na obraz nezaujatýma očima a odvážit se vydat na cestu objevů je mnohem těžší, ale také vděčnější úkol.

Alžběta má ráda holandskou malbu, miluje život má otevřené srdce a na její tvorbě je to znát, jde o slibný začátek. Věřím, že i vy oceníte snahu a dosažené výsledky, které vám zde autorka předkládá.

5.10. 2016 D.Ř. v Písku

Napsali o mně:

Mladičká výtvarnice nabízí nejen zátiší

Je mladá, krásná a určitě o ní v uměleckých kruzích ještě hodně uslyšíme. Třiadvacetiletá Alžběta Vlášková přivezla do Maltézského sálu na hradě své Babí léto.

Výtvarnice a módní návrhářka v jedné osobě nabízí návštěvníkům k detailnímu zkoumání své dva světy – obrazy inspirované holandskými mistry a návrhy modelů. Aby nedošlo mýlce. Alžběta Vlášková rozhodně holandské mistry nekopíruje, jen obdivuje jejich preciznost ve výtvarném umění a v tomto stylu maluje své vlastní kompozice zátiší. Kdo se rád podívá na plátna, u nichž nemusí přemýšlet, co do nich autor zakódoval, je Vláškové výstava tím pravým ořechovým.

Pohled z dálky i z blízka na její obrazy je velmi příjemný, trochu vrací do historie, trochu dotýká současnosti, trochu vtahuje do zátiší samotného, jen si pro hrneček, svíčku, kostky cukru, květinu, plyšáka sáhnout. Naproti tomu autorka překvapuje velmi moderním pojetím svých modelů, háčkovaných náušnic a šperků.

 Alžběta Vlášková studovala soukromou výtvarnou školu v Písku, která už ale neexistuje. Tam ji učil známý písecký výtvarník Dalibor Říhánek, který také ve čtvrtek 6. října zahajoval její výstavu ve Strakonicích. Byl poněkud zklamán malou účastí na vernisáži, zejména postrádal pány. Poznamenal, že v Písku také muži na vernisáže moc nechodí a že mu vadí, když na zahájení výstavy jdou lidé jen proto, aby se najedli a napili zadarmo.

„Albi, jak jí říkáme, si nehraje na umělce s pózou, ale je poctivým řemeslníkem, má otevřené srdce a tím pádem slibný začátek své kariéry, uvedl Dalibor Říhánek na adresu své žačky, z níž je nyní vysokoškolačka. Výstava v Maltézském sále potrvá do 30. Října. Na příznivce umění čekají Podzimní antika, Čaj o páté, Daliborova květina, Chvilkové zaslepení láskou, Suchá romantika a další.

-kre-

Strakonický týdeník

cs-cz.facebook.com/strakonicko

fotografie: Alžběta Vlášková